5550H-05-12-5
DigiKey Part Number
1067-5550H-05-12-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5550H-05-12-5
Description
THERM PAD 5M X 12MM GRY/WHT
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray, White 5.00m x 12.00mm Rectangular Tacky - Both Sides
Category
Material
Acrylic Elastomer
Manufacturer
3M (TC)
Adhesive
Tacky - Both Sides
Series
Backing, Carrier
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Packaging
Bulk
Color
Gray, White
Part Status
Active
Thermal Conductivity
3.0W/m-K
Usage
Thermally Conductive
Shelf Life
12 Months
Type
Interface Pad, Roll
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Outline
5.00m x 12.00mm
Base Product Number
Thickness
0.0197" (0.500mm)