50-UNPRINTED-2X100FT-BULK
50-UNPRINTED-2X100FT-BULK
50-UNPRINTED-2X100FT-BULK
DigiKey Part Number
3M155794-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50-UNPRINTED-2X100FT-BULK
Description
TAPE PROTECTIVE BLACK 2"X33.3YDS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Protective Tape High Tack Adhesive Black 2.00" (50.80mm) X 100' (30.5m) 33.3 yds
Category
Width
2.00" (50.80mm)
Manufacturer
3M
Length
100' (30.5m) 33.3 yds
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Usage
Corrosion Protection
Part Status
Active
Temperature Range
-54°F ~ 176°F (-48°C ~ 80°C)
Tape Type
Protective
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
High Tack
Shelf Life
60 Months
Backing, Carrier
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Thickness
0.0100" (10.0 mils, 0.254mm)