929710-10-19-RK
DigiKey Part Number
3M156367-38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929710-10-19-RK
Description
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 38 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929710-10-19-RK Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.593" (15.07mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in NZD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 282
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM