TPL710F25-5TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPL710F25-5TR |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5 |
EDA/CAD Models | TPL710F25-5TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 30 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 55dB ~ 53dB (100Hz ~ 1MHz) |
Part Status Active | Control Features Current Limit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.17V @ 200mA |