TPL820F33-ST4R
DigiKey Part Number
5503-TPL820F33-ST4RTR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL820F33-ST4RCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL820F33-ST4RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL820F33-ST4R
Description
IC REG LIN 3.3V 180MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
TPL820F33-ST4R Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.72V @ 180mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB ~ 65dB (100Hz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
42V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V