15SH-B-06-TS-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-15SH-B-06-TS-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-15SH-B-06-TS-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15SH-B-06-TS-SMT-T/R
Description
CONN HEADER SMD 6POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 6 position 0.059" (1.50mm)
Insulation Height
0.226" (5.74mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Insulation Color
Ivory
Style
Current Rating (Amps)
1.5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100VAC