15SH-B-08-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-15SH-B-08-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-15SH-B-08-TR-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15SH-B-08-TR-SMT-T/R
Description
CONN HEADER SMD R/A 8POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 8 position 0.059" (1.50mm)
Insulation Height
0.175" (4.45mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)