2PH2R-10-UA
DigiKey Part Number
2057-2PH2R-10-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2PH2R-10-UA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
2PH2R-10-UA Models
Category
Contact Length - Mating
0.154" (3.91mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bag
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
250VAC