DB25-PR-SL
DigiKey Part Number
2057-DB25-PR-SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PR-SL
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS CRIMP
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
250VAC
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C