LHA-11-TRB
DigiKey Part Number
2057-LHA-11-TRB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHA-11-TRB
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 11 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.293" (7.45mm)
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.228" (5.80mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Style
Insulation Color
White
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC