C16-24.000-8-1530-X-R
DigiKey Part Number
2754-C16-24.000-8-1530-X-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C16-24.000-8-1530-X-R
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
24 MHz ±15ppm Crystal 8pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
C16-24.000-8-1530-X-R Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
24 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)