C1E-96.000-8-1216-X2-R
DigiKey Part Number
3997-C1E-96.000-8-1216-X2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C1E-96.000-8-1216-X2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C1E-96.000-8-1216-X2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1E-96.000-8-1216-X2-R
Description
CRYSTAL 96MHZ 8PF SMD
Detailed Description
96 MHz ±12ppm Crystal 8pF 20 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
C1E-96.000-8-1216-X2-R Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
20 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Frequency
96 MHz
Frequency Stability
±16ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±12ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)