ACS711KEXLT-31AB-T
DigiKey Part Number
620-1482-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1482-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1482-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS711KEXLT-31AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 31A 12-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 31A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 12-PowerWFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS711KEXLT-31AB-T Models
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±5%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
4.6µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
5.5mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
12-PowerWFQFN
Sensitivity
45mV/A
Supplier Device Package
12-QFN (3x3)
Frequency
DC ~ 100kHz