ACS722LLCTR-40AB-T
DigiKey Part Number
620-1639-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1639-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1639-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS722LLCTR-40AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 40A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
ACS722LLCTR-40AB-T Models
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
5µs
Current - Supply (Max)
12mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
33mV/A
Supplier Device Package
8-SOIC
Frequency
DC ~ 80kHz