GHSI-19-050-A-02-20-S
DigiKey Part Number
1817-1017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GHSI-19-050-A-02-20-S
Description
SENSOR LINEAR 50.8MM CONNECTOR
EDA/CAD Models
GHSI-19-050-A-02-20-S Models
Category
Output
4mA ~ 20mA
Linearity
±0.15%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Technology
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Package / Case
Cylinder
Linear Range
0 ~ 50.80mm (0 ~ 2.00")