YK3050213000G
DigiKey Part Number
1818-YK3050213000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YK3050213000G
Description
BARRIER TERMINAL BLOCKS 2POS, PI
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Circuit 0.300" (7.62mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate
Category
Top Termination
Screws with Captive Plate
Manufacturer
Amphenol Anytek
Bottom Termination
Solder Eyelets
Series
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Packaging
Bulk
Features
Cover, Flange
Part Status
Active
Color
Black
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
2
Terminal Screw Finish
Zinc
Number of Wire Entries
2
Mounting Type
Chassis, Panel
Pitch
0.300" (7.62mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Thermoplastic
Current Rating (Amps)
15A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V