20021221-00020C4LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021221-00020C4LF |
Description | CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021221-00020C4LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm) |
Mfr | Insulation Height 0.220" (5.60mm) |
Series | Contact Shape Square |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm) |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Male Pin | Contact Material Copper Alloy |
Pitch - Mating | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Positions | Features Pick and Place |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 125VAC |