95278-801A14LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 1,860
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 77
Samtec Inc.
In Stock: 941
Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" (2.54mm)
95278-801A14LF
DigiKey Part Number
609-95278-801A14LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-95278-801A14LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-95278-801A14LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-801A14LF
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
95278-801A14LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact