95278-401A40LF
DigiKey Part Number
609-95278-401A40LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-95278-401A40LFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-401A40LF
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-401A40LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact