MSAS-12PFFP-SF8001
DigiKey Part Number
MSAS-12PFFP-SF8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSAS-12PFFP-SF8001
Description
M12 PANEL PCB SHIELD CONN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C