PS15NV60-103A3030-PM
DigiKey Part Number
1993-1206-2-ND - Tape & Reel (TR)
1993-1206-1-ND - Cut Tape (CT)
1993-1206-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS15NV60-103A3030-PM
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±1500ppm/°C
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±30%