ADM7160AUJZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADM7160AUJZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADM7160AUJZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADM7160AUJZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7160AUJZ-3.3-R7
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADM7160AUJZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
350 µA
PSRR
54dB ~ 43dB (100kHz ~ 1MHz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 200mA