ADP7104ARDZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
ADP7104ARDZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP7104ARDZ-2.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP7104ARDZ-2.5-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7104ARDZ-2.5-R7
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA 8-SOIC-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADP7104ARDZ-2.5-R7 Models
Current - Supply (Max)
1.6 mA
Control Features
Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V