LT1764AET-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT1764AET-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1764AET-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-5
EDA/CAD Models
LT1764AET-3.3#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
200 mA
Packaging
Tube
PSRR
63dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-220-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage Dropout (Max)
0.66V @ 3A