LTC1068-50IG#PBF
DigiKey Part Number
LTC1068-50IG#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1068-50IG#PBF
Description
IC FILTER 50KHZ SWITCHED 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Filter IC Universal Switched Capacitor 8th Order 50kHz 28-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1068-50IG#PBF Models
Category
Filter Order
8th
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
3.14V ~ 11V, ±3.14V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Filter Type
Universal Switched Capacitor
Supplier Device Package
28-SSOP
Frequency - Cutoff or Center
50kHz