LTC3624EDD-23.3#PBF
DigiKey Part Number
LTC3624EDD-23.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3624EDD-23.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC3624EDD-23.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
17V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-DFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
2.7V