AK500-RA-6-0.5
DigiKey Part Number
AE10692-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500-RA-6-0.5
Description
CORD 18AWG IEC320 RA - CBL 1.64'
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.64' (500.0mm) Power Cord Black IEC 320-C13, Right Angle To Cable SVT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Assmann WSW Components
Length
1.64' (500.0mm)
Packaging
Box
Approval Agency Marking
UL
Part Status
Active
Approved Countries
United States
Style
Female Sockets (Slots) to Leads
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C13, Right Angle
Voltage Rating
250V
2nd Connector
Cable
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
60°C
Cord Type
SVT
Base Product Number
Wire Gauge
18 AWG