ATM0500M27K
ATM0500M27K
DigiKey Part Number
3387-ATM0500M27K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM0500M27K
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 5"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) MIPI 5" (127.00mm) 800 x 480
Category
Backlight
LED
Manufacturer
AZ Displays
Dot Pixels
800 x 480
Packaging
Box
Interface
MIPI
Part Status
Active
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Background Color
Black
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.05mm W x 0.14mm H
Diagonal Screen Size
5" (127.00mm)
Base Product Number
Viewing Area
110.60mm W x 67.40mm H