Q5XKLAF5000-Q8
DigiKey Part Number
2170-Q5XKLAF5000-Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q5XKLAF5000-Q8
Description
SENSOR, LASER, 5000MM, PNP/NPN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Proximity, Background Suppression Optical Sensor 1.969" ~ 196.85" (50mm ~ 5m) NPN/PNP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Q5XKLAF5000-Q8 Models
Category
Response Time
2ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP
Series
Light Source
Red Laser Diode (650nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector, M12
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Proximity, Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
1.969" ~ 196.85" (50mm ~ 5m)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V