SWI12-12-E-P5
DigiKey Part Number
179-SWI12-12-E-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI12-12-E-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI12-12-E-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
Europe
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
CEE 7/16
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 2.38" H (72.0mm x 34.0mm x 60.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC
Voltage - Output
12V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.278 lb (126.1 g)
Power (Watts)
12 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)