SWI12-9-N-P5
SWI12-9-N-P5
SWI12-9-N-P5
DigiKey Part Number
179-SWI12-9-N-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI12-9-N-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 11W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9V 11 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWI12-9-N-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
9V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1.2A
Weight
0.278 lb (126.1 g)
Power (Watts)
11 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)