SWM12-5-NV-P5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 235
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 115
In Stock: 0
DComponents
In Stock: 106
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 447
In Stock: 245
WEC
In Stock: 819
WEC
In Stock: 952
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
CUI External Medical Power Supplies | Digi-Key Daily
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SWM12-5-NV-P5
DigiKey Part Number
SWM12-5-NV-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWM12-5-NV-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.11" L x 1.62" W x 1.11" H (53.5mm x 41.2mm x 28.2mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Current - Output (Max)
2.4A
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55024; 55032 Class B; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Power (Watts)
12 W