VMS-450B-12-CNF
DigiKey Part Number
179-VMS-450B-12-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-450B-12-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 450W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 100 ~ 240 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-450B-12-CNF Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.41" W x 1.97" H (127.0mm x 86.6mm x 50.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
37.5 A