VMS-450B-24-CNF
DigiKey Part Number
179-VMS-450B-24-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-450B-24-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 451W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 100 ~ 240 VAC Input
EDA/CAD Models
VMS-450B-24-CNF Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.41" W x 1.97" H (127.0mm x 86.6mm x 50.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
18.8 A