BYH12-100S02
DigiKey Part Number
2277-BYH12-100S02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYH12-100S02
Description
DC DC CONVERTER 100V 200MW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 1 Output 100V 2mA 11V - 16V Input
Category
Current - Output (Max)
2mA
Mfr
Power (Watts)
200 mW
Series
Voltage - Isolation
250 V
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
High Voltage - Isolated Module
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
11V
Package / Case
24-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
16V
Size / Dimension
1.28" L x 0.80" W x 0.41" H (32.6mm x 20.4mm x 10.3mm)