3266W-1-503LF
DigiKey Part Number
3266W-503LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266W-1-503LF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3266W-1-503LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%