3313J-1-502E
DigiKey Part Number
3313J-502ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3313J-502ECT-ND - Cut Tape (CT)
3313J-502EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3313J-1-502E
Description
TRIMMER 5K OHM 0.125W J LEAD TOP
Detailed Description
5 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3313J-1-502E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.138" x 0.126" Face (3.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%