5.0SMDJ78A
DigiKey Part Number
5.0SMDJ78ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ78ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ78ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ78A
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
126V Clamp 39.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ78A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
39.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V