MG2029-121Y
DigiKey Part Number
MG2029-121YTR-ND - Tape & Reel (TR)
MG2029-121YCT-ND - Cut Tape (CT)
MG2029-121YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG2029-121Y
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 300mA 250mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MG2029-121Y Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz