MU1608-301Y
DigiKey Part Number
MU1608-301Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU1608-301Y
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 150mA 350mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MU1608-301Y Models
Category
Current Rating (Max)
150mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz