SMCJ48CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 8,346
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 14,939
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 155
MCC (Micro Commercial Components)
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 493
Taiwan Semiconductor Corporation
Eaton - Electronics Division
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ48CA
DigiKey Part Number
SMCJ48CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ48CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ48CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48CA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ48CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V