HCPL-063A-500E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCPL-063A-500E |
Description | OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 3750Vrms 2 Channel 1kV/µs CMTI 8-SO Tall |
Datasheet | Datasheet |
Category | Data Rate 10MBd |
Manufacturer Broadcom Limited | Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 100ns, 100ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Rise / Fall Time (Typ) 42ns, 12ns |
Part Status Active | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.3V |
Number of Channels 2 | Current - DC Forward (If) (Max) 10mA |
Inputs - Side 1/Side 2 2/0 | Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V |
Voltage - Isolation 3750Vrms | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Common Mode Transient Immunity (Min) 1kV/µs | Mounting Type Surface Mount |
Input Type DC | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Output Type Open Collector, Schottky Clamped | Supplier Device Package 8-SO Tall |
Current - Output / Channel 50 mA | Base Product Number |