RFTERM292P05W
DigiKey Part Number
708-RFTERM292P05W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFTERM292P05W
Description
CONN 2.92MM P TO TERM 0.5W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminator Coax Connector Plug, Male Pin 2.92mm 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Manufacturer
Bulgin
Mounting Type
Free Hanging, Cap
Packaging
Bulk
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Body Material
Stainless Steel
Connector Style
2.92mm
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Connector Type
Plug, Male Pin
Base Product Number
Frequency - Max
40 GHz