8121SDCGE
8121SDCGE
8121SDCGE
DigiKey Part Number
CKN1622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SDCGE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear
EDA/CAD Models
8121SDCGE Models
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
120 V