8121SHCGE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
C&K
In Stock: 88
Datasheet
Similar
E-Switch
In Stock: 311
Datasheet
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear
8121SHCGE
8121SHCGE
8121SHCGE
DigiKey Part Number
CKN4010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SHCGE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
EDA/CAD Models
8121SHCGE Models
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
120 V