AP4E200SWBE
DigiKey Part Number
CKN9979-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP4E200SWBE
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
AP4E200SWBE Models
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Packaging
Bag
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.80mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V