OS203013MT8QN1
OS203013MT8QN1
OS203013MT8QN1
DigiKey Part Number
CKN9550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OS203013MT8QN1
Description
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 30V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DP3T Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OS203013MT8QN1 Models
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
C&K
Contact Finish
Silver
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Features
Epoxy Sealed Terminals
Circuit
DP3T
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
Switch Function
On-On-On
Switch Travel
3.20mm
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Mechanical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
10,000 Cycles
Actuator Type
Standard
Base Product Number
Actuator Length
3.00mm