CA30EAF16BPM1IO
DigiKey Part Number
1864-CA30EAF16BPM1IO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA30EAF16BPM1IO
Description
CAPACITIVE PROXIMITY SENSOR, FLU
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.63" (16mm) IP67, IP68, IP69K Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CA30EAF16BPM1IO Models
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT), Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Bulk
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K
Sensing Distance
0.63" (16mm)