CAC35-01W110-05-2
DigiKey Part Number
2603-CAC35-01W110-05-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC35-01W110-05-2
Description
CHAMBER ASSEMBLY
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 1.5 W 880 Hz ~ 20 kHz Side Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAC35-01W110-05-2 Models
Category
Power - Rated
1.5 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1.7 W
Packaging
Tray
Port Location
Side
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
General Purpose, Enclosure Included
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
880 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads with Connector
Frequency - Self Resonant
1.1kHz
Size / Dimension
1.378" L x 0.787" W (35.00mm x 20.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Efficiency - dBA
100.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
1.5W/100mm
Distortion Rating
10% Max @ 3kHz, 1.5W