CI12E-05T230-C-6
DigiKey Part Number
2603-CI12E-05T230-C-6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI12E-05T230-C-6
Description
BUZZER MAGNETIC 2-5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 3 V 30mA 2.3kHz 90dB @ 3V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CI12E-05T230-C-6 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 3V, 10cm
Packaging
Tray
Current - Supply
30mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
3 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
2 ~ 5V
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Frequency
2.3kHz
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)